Powered By Blogger

środa, 21 kwietnia 2010

Ogniwa Paliwowe jako źródło napędu samochodu

Postępujące zanieczyszczenie środowiska powoduje, że naukowcy i konstruktorzy wciąż pracują nad wynalezieniem coraz czystszych źródeł napędu samochodów. Zmniejszenie uciążliwości dla środowiska tradycyjnych silników benzynowych przestaje jednak wystarczać. Mniejszą uciążliwość samochodów rekompensuje niestety wzrastająca liczba pojazdów. Wszystko to powoduje, że poszukujemy źródeł energii mechanicznej jeszcze bardziej czystych (a może nawet zupełnie czystych). Jedną z bardziej obiecujących technologii jest zastosowanie do napędu samochodów wodoru.
Napęd hybrydowy napędem przyszłości?

Napęd hybrydowy to rodzaj napędu, o którym coraz więcej słyszymy i który staje się coraz bardziej popularny w produkcji samochodów miedzy innymi dzięki zmniejszonemu zużyciu paliwa. Czy wiec napęd hybrydowy jest napędem przyszłości czy tylko przejściowym napędem pomiędzy silnikami spalinowymi a ogniwami paliwowymi?
Diody LED w oświetleniu samochodu

Diody LED trafiają ostatnio coraz częściej do elementów oświetlenia zewnętrznego pojazdów. Są montowane zarówno w seryjnych samochodach jak i dokupywane przez posiadaczy w ramach tuningu. Od dłuższego czasu stosowane w pojazdach do oświetlanie tablicy przyrządów jak również we wszelkiego rodzaju lampkach sygnalizacyjnych.

BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA SAMOCHODU OSOBOWEGO
Samochód jest dwuśladowym, poruszającym się na kotach i wyposażonym w silnik pojazdem, służącym do przewozu ludzi oraz ładunków.

W budowie samochodu, bez względu na jego rodzaj i przeznaczenie, można rozróżnić dwie podstawowe części: podwozie i nadwozie. W skład podwozia wchodzą elementy umożliwiają­ce poruszanie się pojazdu oraz kierowanie nim. Nadwozie zaś zapewnia komfort i warunki trans­portu osób lub przedmiotów. Jedną z najważniejszych części w samochodzie jest silnik. Do najczęściej używanych w przemyśle samochodowym nale­żą silniki spalinowe z zapłonem iskrowym. Można tu wyróżnić silniki dwusuwowe, czterosuwowe, z tłokiem wirującym (np. Wankla).

Silnik zamienia doprowadzaną do niego energię na pracę mechaniczną. Polega to na wykorzystaniu energii obracające­go się wału podczas jego momentu obrotowego. Praca silnika odbywa się dzięki spalaniu paliwa. Wytwarzana w ten sposób energia cieplna jest zamieniania na energię mechaniczną.

środa, 7 kwietnia 2010



BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA PRALKI

Podstawowym elementem konstrukcji pralki automatycznej jest bęben. Umożliwia on nie tylko pranie, ale też odwirowywanie bielizny, co sprawia, że po każdej kolejnej fazie płukania w tkaninie pozostaje jak najmniej wody z proszkiem. Bęben (wykonany z dziurkowanej blachy ze stali nierdzewnej) jest zawieszony na osi, zamocowanej na łożyskach w szczelnym zbiorniku, otwieranym od przodu lub z góry.
W modelach otwieranych od góry bęben zawieszony jest poziomo na dwóch łożyskach, zamocowanych symetrycznie po obu stronach bębna, a w jego ściance bocznej znajduje się klapka do ładowania bielizny. Istnieją również modele pralek z bębnem zamocowanym w pionie, otwartym od góry.
W omawianym typie pralki z ładowaniem od przodu, z tylnej ścianki bębna „wyrasta” oś, która przetknięta jest przez łożyska o dwóch średnicach, osadzone w tylnej ściance zbiornika i uszczelnione simmeringami.

BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA LODÓWKI

Najbardziej popularnym urządzeniem chłodniczym jest chłodziarka szafowa, czyli lodówka. Lodówka służy do przechowywania żywności w gospodarstwach domowych i sklepach. Lodówka posiada także przedział temperaturze poniżej 0C, czyli zamrażalniku. W lodówce chłodzenie odbywa się za pomocą chłodniczego urządzenia absorpcyjnego lub sprężarkowego. W lodówce ciecz zwana czynnikiem chłodniczym (płyn parujący przy niskiej temperaturze) pobiera ciepło z chłodzonego otoczenia przechodzi przez parownik (powyginana esowato rurka). Parownik jest najzimniejszą częścią lodówki, zwykle umieszcza się go w zamrażalniku. Większość domowych lodówek to chłodziarki sprężarkowe. Chłodziarka sprężarkowa wyposażona jest w sprężarkę napędzaną silnikiem elektrycznym, który zmusza czynnik chłodzący do krążenia w obiegu.

BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA SUSZARKI DO WŁOSÓW

W suszarce do włosów również znajduje się dmuchawa. Suszarka do włosów działa odwrotnie niż odkurzacz.Suszarka do włosów zaopatrzona jest w grzałkę. Spirala ogrzewa wydmuchiwany strumień powietrza. Jeśli przepływ powietrza jest zahamowany lub powietrza staje się gorące, termostat wyłącza zasilanie elektryczne.Siłę ssania w odkurzaczach, robotach kuchennych czy suszarkach do włosów reguluje się poprzez zmianę prędkości obrotowej silnika.